Let's invite some wood to the interior

Wood is one of the natural materials we have been using for centuries. Is has timeless features and incomparable beauty. It is also very healthy - used within interior reduces blood pressure and even helps dealing with stress! Despite that wood as a finishing was always trendy, it has became especially popular in last couple of years. However, one may say, wood is difficult in maintenance. We will tell you where and when exactly you should use that material to make your interior both beautiful and functional.

 

Drewno na ścianie

 

 

Wielu z nas pamięta, wszechobecną jeszcze kilkanaście lat temu, drewnianą boazerię i ma dreszcze na myśl o pokryciu ścian drewnem. Na szczęście takie panele to przeszłość… obecnie oferta producentów drewnianych paneli ściennych to gratka dla projektantów wnętrz. Dla poszukujących naturalnych doznań panele zrobione są z plastrów surowego, pokrytego korą drewna, dla preferujących modernistyczną estetykę dostępne są różnorodne kompozycje z wygładzonych drewnianych listewek lub kostek. Takie nietypowe wykończenie możemy zastosować na całej ścianie lub wykonać z oryginalnych paneli wezgłowie łóżka. Zastosowań i kombinacji jest nieskończenie wiele, a jedyne co nas ogranicza to nasza kreatywność. Drewniane ściany są nie tylko piękne, ale też funkcjonalne, można je wielokrotnie czyścić, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a dodatkowo pochłaniają dźwięki i wyciszają pomieszczenie.

 

Drewniany blat

 

 

Drewniany blat to dodatek, który nada pomieszczeniu ciepła i idealnie dopełni skandynawskie, prowansalskie lub rustykalne wnętrze. Mimo jego niezaprzeczalnych walorów estetycznych, wielu boi się połączenia drewna i wody, którego nie da się uniknąć w kuchni lub łazience. To prawda, woda i drewno zazwyczaj za sobą nie przepadają, ale czy oznacza to, że mamy zrezygnować z wymarzonego drewnianego blatu w naszym wnętrzu? Oczywiście, że nie! Kluczem jest wybór odpowiedniego gatunku drewna, takiego o jak najniższym parametrze tak zwanego „skurczu”. Zwróćmy na to uwagę, a nasz blat nie będzie pęczniał pod wpływem wilgoci. Z polskich gatunków możemy wybrać wiąz, orzech czy dąb lub zdecydować się na egzotyczne drzewo jak teak, afzelia czy merbau. Musimy również pamiętać o regularnej impregnacji. Tak zabezpieczony blat posłuży nam przez wiele lat.

 

Drewniane lampy

 

 

Czasem, nie szukamy jednak radykalnych zmian, a jedynie chcemy nadać naszemu wnętrzu nowego charakteru, możemy sięgnąć po drewniane lampy. Jeżeli zależy nam na rustykalnym stylu wnętrza warto wybrać lampy zawieszone na drewnianej belce lub takie zrobione z kawałka surowego drewna o mocno zarysowanych słojach. Jeśli nasza lampa ma uzupełnić nowoczesne wnętrze, możemy wybrać taką o gładkiej strukturze, jednolitej kolorystyce i geometrycznym prostym kształcie. Drewno najlepiej podkreślić ciepłym kolorem światła, który doda naszemu wnętrzu jeszcze więcej przytulności. Jeżeli zależy nam na wyrazistym charakterze wnętrza, zestawmy drewnianą lampę z metalowymi dodatkami. W tej aranżacji świetnie odnajdzie się opalone, surowe drewno, tworząc idealny klimat domowego biura lub ekskluzywnej restauracji. Drewniane lampy, jak wszystkie drewniane dodatki, nie tylko są trwałe, ale również pochłaniają wilgoć i oczyszczają powietrze w pomieszczeniu. Są więc równie piękne co przydatne, a tak oryginalny dodatek do wnętrza z pewnością nie umknie uwadze naszych gości.

 

Drewno i kolory

 

 

Jeżeli szukamy sprawdzonej opcji, która odnajdzie się w każdym stylu i pomieszczeniu to zestawmy drewnianą podłogę z białymi ścianami. Naturalne drewno i biel to połączenie idealne – drewno ociepla zimne pomieszczenia, a biel eksponuje koloryt i piękno drewna. W tym połączeniu możemy sobie pozwolić na wybór oryginalnego drzewa, o nierównomiernych krawędziach lub kolorystyce, a także na swobodny dobór dodatków. Takie uniwersalne połączenie zawsze się sprawdza! Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeżeli nie boimy się wyrazistych, charakterystycznych wnętrz, połączmy drewno z czernią i złotem lub metalem. Drewno nada przytulności surowym i ciężkim kolorom tworząc niezapomnianą stylizację. W takim wnętrzu należy jednak zadbać o właściwe oświetlenie, tak by ciemna kolorystyka nie była zbyt przytłaczająca. Taka kompozycja jest bardziej wymagająca, ale jej efekty potrafią być spektakularne. Czy wybór drewna oznacza, że musimy zrezygnować z kolorów? W żadnym wypadku! Ważne jednak, żeby umiejętnie je połączyć. W kolorowym wnętrzu warto postawić na jasne i jednolite gatunki drewna, o mało widocznych sękach. Drewniane meble świetnie dopełnią nie tylko pastelowe stylizacje, a także te o wyrazistych, zdecydowanych kolorach. Warto jednak kierować się zasadą – co za dużo to nie zdrowo. Jeśli nasze wnętrze pełne jest kolorów zdecydujmy się na jeden kolor i gatunek drewna. Do dębowej podłogi i dębowych półek w kuchni dobierzmy dębowy blat, a jeśli w naszym salonie stoi sosnowy stół, zawieśmy nad nim sosnową lampę. Taki wybór, to gwarancja udanej aranżacji, niezależnie od wybranej kolorystyki.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *