Zaproś drewno do swojego wnętrza

Drewno towarzyszy nam od stuleci i to nie bez powodu, posiada ponadczasowe piękno, jest trwałe, a także dobre dla zdrowia mieszkańców – obniża ciśnienie krwi i redukuje stres. Moda na drewno utrzymuje się od kilku lat, wiele osób obawia się jednak, że jest ono trudne w utrzymaniu. Podpowiemy gdzie i jak zastosować drewno we wnętrzu, tak by było nie tylko pięknie, ale też funkcjonalnie.

 

Drewno na ścianie

 

 

Wielu z nas pamięta, wszechobecną jeszcze kilkanaście lat temu, drewnianą boazerię i ma dreszcze na myśl o pokryciu ścian drewnem. Na szczęście takie panele to przeszłość… obecnie oferta producentów drewnianych paneli ściennych to gratka dla projektantów wnętrz. Dla poszukujących naturalnych doznań panele zrobione są z plastrów surowego, pokrytego korą drewna, dla preferujących modernistyczną estetykę dostępne są różnorodne kompozycje z wygładzonych drewnianych listewek lub kostek. Takie nietypowe wykończenie możemy zastosować na całej ścianie lub wykonać z oryginalnych paneli wezgłowie łóżka. Zastosowań i kombinacji jest nieskończenie wiele, a jedyne co nas ogranicza to nasza kreatywność. Drewniane ściany są nie tylko piękne, ale też funkcjonalne, można je wielokrotnie czyścić, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a dodatkowo pochłaniają dźwięki i wyciszają pomieszczenie.

 

Drewniany blat

 

 

Drewniany blat to dodatek, który nada pomieszczeniu ciepła i idealnie dopełni skandynawskie, prowansalskie lub rustykalne wnętrze. Mimo jego niezaprzeczalnych walorów estetycznych, wielu boi się połączenia drewna i wody, którego nie da się uniknąć w kuchni lub łazience. To prawda, woda i drewno zazwyczaj za sobą nie przepadają, ale czy oznacza to, że mamy zrezygnować z wymarzonego drewnianego blatu w naszym wnętrzu? Oczywiście, że nie! Kluczem jest wybór odpowiedniego gatunku drewna, takiego o jak najniższym parametrze tak zwanego „skurczu”. Zwróćmy na to uwagę, a nasz blat nie będzie pęczniał pod wpływem wilgoci. Z polskich gatunków możemy wybrać wiąz, orzech czy dąb lub zdecydować się na egzotyczne drzewo jak teak, afzelia czy merbau. Musimy również pamiętać o regularnej impregnacji. Tak zabezpieczony blat posłuży nam przez wiele lat.

 

Drewniane lampy

 

 

Czasem, nie szukamy jednak radykalnych zmian, a jedynie chcemy nadać naszemu wnętrzu nowego charakteru, możemy sięgnąć po drewniane lampy. Jeżeli zależy nam na rustykalnym stylu wnętrza warto wybrać lampy zawieszone na drewnianej belce lub takie zrobione z kawałka surowego drewna o mocno zarysowanych słojach. Jeśli nasza lampa ma uzupełnić nowoczesne wnętrze, możemy wybrać taką o gładkiej strukturze, jednolitej kolorystyce i geometrycznym prostym kształcie. Drewno najlepiej podkreślić ciepłym kolorem światła, który doda naszemu wnętrzu jeszcze więcej przytulności. Jeżeli zależy nam na wyrazistym charakterze wnętrza, zestawmy drewnianą lampę z metalowymi dodatkami. W tej aranżacji świetnie odnajdzie się opalone, surowe drewno, tworząc idealny klimat domowego biura lub ekskluzywnej restauracji. Drewniane lampy, jak wszystkie drewniane dodatki, nie tylko są trwałe, ale również pochłaniają wilgoć i oczyszczają powietrze w pomieszczeniu. Są więc równie piękne co przydatne, a tak oryginalny dodatek do wnętrza z pewnością nie umknie uwadze naszych gości.

 

Drewno i kolory

 

 

Jeżeli szukamy sprawdzonej opcji, która odnajdzie się w każdym stylu i pomieszczeniu to zestawmy drewnianą podłogę z białymi ścianami. Naturalne drewno i biel to połączenie idealne – drewno ociepla zimne pomieszczenia, a biel eksponuje koloryt i piękno drewna. W tym połączeniu możemy sobie pozwolić na wybór oryginalnego drzewa, o nierównomiernych krawędziach lub kolorystyce, a także na swobodny dobór dodatków. Takie uniwersalne połączenie zawsze się sprawdza! Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeżeli nie boimy się wyrazistych, charakterystycznych wnętrz, połączmy drewno z czernią i złotem lub metalem. Drewno nada przytulności surowym i ciężkim kolorom tworząc niezapomnianą stylizację. W takim wnętrzu należy jednak zadbać o właściwe oświetlenie, tak by ciemna kolorystyka nie była zbyt przytłaczająca. Taka kompozycja jest bardziej wymagająca, ale jej efekty potrafią być spektakularne. Czy wybór drewna oznacza, że musimy zrezygnować z kolorów? W żadnym wypadku! Ważne jednak, żeby umiejętnie je połączyć. W kolorowym wnętrzu warto postawić na jasne i jednolite gatunki drewna, o mało widocznych sękach. Drewniane meble świetnie dopełnią nie tylko pastelowe stylizacje, a także te o wyrazistych, zdecydowanych kolorach. Warto jednak kierować się zasadą – co za dużo to nie zdrowo. Jeśli nasze wnętrze pełne jest kolorów zdecydujmy się na jeden kolor i gatunek drewna. Do dębowej podłogi i dębowych półek w kuchni dobierzmy dębowy blat, a jeśli w naszym salonie stoi sosnowy stół, zawieśmy nad nim sosnową lampę. Taki wybór, to gwarancja udanej aranżacji, niezależnie od wybranej kolorystyki.

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *